Бібліотека HOUSES консолідує головні напрацювання проєкту, який функціонував в період з жовтня 2018 до липня 2021 рр.

Діяльність проєкту у минулому:

  • Мотивував та підтримував створення об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ);
  • Консультував та навчав ініціативні групи зі створення ОСББ, ефективного управління ОСББ, ведення бухгалтерії, та покращення енергоефективності будинків;

Партнери проєкту:

  • на національному рівні Проєкт працював в партнерстві з Міністерством розвитку громад і територій України, Фондом енергоефективності (EEF) та Міжнародною фінансовою корпорацією (IFC).
  • на місцевому рівні проєкт працював в тісному співробітництві з регіональними координаторами IFC, місцевими органами влади та ресурсними центрами

Серія курсів «ОСББ: Абетка успіху»

Image

ОСББ: Абетка успіху: Створення та початок діяльності ОСББ

Цей курс — перший з трьох курсів серії «ОСББ: Абетка успіху». Його мета — надати практичні поради та рекомендації, як створити ОСББ і реалізувати плани щодо поліпшення стану вашого будинку.

Image

ОСББ: Абетка успіху: Бухгалтерський облік для ОСББ

У межах курсу ви дізнаєтесь, як організувати ведення обліку в ОСББ з прикладами наказу про облікову політику, робочого плану рахунків, формування регістрів синтетичного обліку, фінансової та податкової звітності, отримаєте практичні поради, як подавати у бухгалтерському обліку витрати, доходи, активи та зобов’язання ОСББ, розрахунки з постачальниками комунальних послуг, зі співвласниками, іншими дебіторами та кредиторами, поточний та капітальний ремонт будинку, його модернізацію, реконструкцію, добудову, дообладнання,  включно з обліком за програмами співфінансування. 

Image

ОСББ: Абетка успіху: Технічні поради щодо обслуговування багатоквартирного будинку для ОСББ

Цей курс — один із трьох курсів серії «ОСББ: Абетка успіху». У ньому ви знайдете практичні поради щодо ефективної експлуатації та обслуговування вашого будинку.

Архів тренінгів

Вебінар для ОСББ у травні
28 квітня 2021

Вебінар для ОСББ у травні

Вебінари для ОСББ у квітні
04 квітня 2021

Вебінари для ОСББ у квітні

Вебінари для ОСББ у Березні
12 березня 2021

Вебінари для ОСББ у Березні

Вебінар для ОСББ у травні

Пропонуємо новий вебінар для ОСББ, запланований у травні.
У межах проєкту ЄС/ПРООН #HOUSES запрошуємо представників ініціативних груп, ОСББ, менеджерів будинків та енергоаудиторів долучитися до вебінару щодо трансформації ЖБК в ОСББ.

Графік і посилання на реєстрацію – нижче. За день до вебінару, о 16:30, реєстрація на вебінар закривається.

12 травня - Мотивація, практичні та правові аспекти трансформації ЖБК в ОСББ – https://forms.gle/aFQq2TgMxAVUkQih8

Вебінари для ОСББ у квітні


 

Вебінари для ОСББ у Березні

Пропонуємо нову підбірку онлайн вебінарів для ОСББ, запланованих у березні.
У рамках проєкту ЄС/ПРООН #HOUSES запрошуємо представників ініціативних груп, ОСББ, менеджерів будинків та енергоаудиторів долучитися до вебінарів щодо енергомодернізації багатоквартирних будинків та можливостей співпраці з Фондом енергоефективності.

 Графік і посилання на реєстрацію – нижче. За день до кожного вебінару, о 16:30, реєстрація на черговий вебінар закривається.

16 березня 2021 – Як правильно обрати та переобрати правління та голову правління ОСББ/ How to elect and re-elect the board of HOA – https://docs.google.com/.../1-YshHj1T31hDWoGOA.../edit...

17 березня 2021 - Віртуальний тур. Частина 2. Комплексна термомодернізація будівлі. Використання приладів розподільного обліку тепла на прикладі реального об'єкту в Херсоні – https://docs.google.com/.../14kg0.../edit

18 березня 2021 – Проблемні питання роботи з персональними даними в ОСББ – https://forms.gle/9zCPys7FAaq5hDuS8

25 березня 2021 – Статут і внутрішні документи ОСББ, тягар або допомога? – https://forms.gle/VKs1Qbck37gtant46

30 березня 2021 – Який персонал необхідний при організації управління будинком та яким чином його можна залучати?/ What personnel is necessary to organize the proper management of the house and how it can be involved – https://docs.google.com/.../1bcvOR91LHRb.../edit...

31 березня 2021 – Облік в новостворених ОСББ: кошторис, перші внески, перші витрати – https://docs.google.com/.../1FAIpQLScjmSu13WbVVO.../viewform

 

Друковані матеріали

Карантин – це спільна відповідальність
16 липня 2021

Карантин – це спільна відповідальність

Історія Софії: як перемогти COVID-19
16 липня 2021

Історія Софії: як перемогти COVID-19

Створення та початок діяльності ОСББ
17 лютого 2021

Створення та початок діяльності ОСББ

Карантин – це спільна відповідальність

Історія Софії: як перемогти COVID-19

Створення та початок діяльності ОСББ

Stvorennya

 

 

 

Цей посібник розроблений в рамках проекту «Об’єднання спів-власників будинків для впровадження сталих енергоефективних рішень» (HOUSES), який впроваджується Програмо розвитку ООН та фінансується Європейським Союзом. Мета посібника – дати базові знання щодо порядку створення та діяльності об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ). У посібнику розкриваються юридичні та практичні аспекти діяльності таких об’єднань.

ЗАВАНТАЖИТИ

Історії успіху

Щоб справитися з тягарем карантину, деякі українці присвячують свій час садівництву
09 листопада 2020

Щоб справитися з тягарем карантину, деякі українці присвячують свій час садівництву

Мережа співвласників багатоквартирних будинків ПРООН активізує своєчасну допомогу у відповідь на спалах COVID-19
09 листопада 2020

Мережа співвласників багатоквартирних будинків ПРООН активізує своєчасну допомогу у відповідь на спалах COVID-19

Комунікація як потужна протидія коронавірусній інфекції
09 листопада 2020

Комунікація як потужна протидія коронавірусній інфекції

Щоб справитися з тягарем карантину, деякі українці присвячують свій час садівництву

Три жінки розповідають, як звичайні українці єднаються, щоб справитися з труднощами, які виниклі внаслідок пандемії

cq5dam.web.1280.1280 6

Фото: Олександр Симоненко / ПРООН в Україні

Виявляється, для того, щоб впоратися із щоденним стресом під час пандемії, вам скоріше за все прийдеться забруднити руки, працюючи в саду. Все більше українців, які живуть у багатоквартирних будинках, виявляють, що їхні оселі можуть бути більш затишними, якщо зробити декілька насаджень або зайнятися благоустроєм.

Принаймні, так сталося з кількома об'єднаннями співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) на сході України. Ася Бикова, яка керує ОСББ «Двірцева 44» у Краматорську, переконана, що посадка дерев і квітів «допомагає підтримувати стосунками з іншими людьми, а також залишатися фізично та психологічно витривалим».

Ці ОСББ отримують допомогу в рамках спільного проєкту Європейського Союзу та Програми розвитку ООН в Україні «Об'єднання співвласників будинків для впровадження сталих енергоефективних рішень» (HOUSES), який стартував у 2018 р. в рамках Програми підтримки енергоефективності для України (EE4U). Головна мета проєкту полягала у сприянні підвищенню енергоефективності у багатоквартирних будинках, але з часом вона трансформувалася у програму, яка підтримує розвиток місцевих ініціатив задля покращення рівня та сталості добробуту місцевого населення. Ці об’єднання виявилися особливо ефективними під час карантину, запровадженого з метою протидії поширенню коронавірусної інфекції.

cq5dam.web.1280.1280 8

Наприклад, Ася підтримала важливу ініціативу з інформування мешканців щодо ризиків COVID-19 та захисту під час пандемії. Враховуючи її п’ятнадцятирічний досвід у сфері охорони здоров’я, вона підходила на таку роль якнайкраще. Також це було безпосереднє продовження її зусиль з підтримки найбільш вразливих мешканців. Наприклад, це стосувалося оплати комунальних послуг, вирішення фінансових питань та переадресації їхніх потреб до місцевих громадських організацій.

Коли карантин було продовжено, Ася і 15 волонтерів об’єднали зусилля, щоб зайнятися благоустроєм житлової території та її озелененням за допомогою насадження квітів, дерев, кущів у дворі біля їхнього будинку.

«Люди з різних частин нашого району передавали нам саджанці квітів та інших рослин, щоб ми їх посадили, – каже вона. – Ми розпочинали свою діяльність з незначних ініціатив, а тепер ми справжня команда, яка нещодавно отримала грант від місцевих органів влади на покращення прибудинкової території».

cq5dam.web.1280.1280 7

Інклюзивний спортивний майданчик

Наталя Лясковка, голова ОСББ в Мирнограді, невеликому місті Донецької області, де проживає 50 000 жителів, яке найбільше відоме своїм видобутком вугілля. Разом з громадою їй вдалося об’єднатися, щоб разом вирішити питання, які виникли під час карантину. Саме так зародилася ідея створення спортивного майданчику для людей з інвалідністю.

«З настанням карантину деякі речі ускладнилася для нас та наших сусідів, – каже Наталя. – Багато людей відчувають себе ізольованими та одинокими. На певному етапі я вирішила поспілкуватися з нашими сусідами, більшість з яких – літні люди, які мають опорно-рухові проблеми. Такі люди відчувають наслідки карантину значно гостріше, знаходячись майже увесь час у маленьких квартирах».

Наталя та її чоловік, який має ревматоїдний артрит, подали грантову пропозицію та концепцію до органів місцевої влади задля створення інклюзивного спортивного майданчика у їхньому районі. Також разом з іншими співвласниками вони заснували громадську організацію «Розвиток», щоб об’єднати ОСББ Мирнограда для вирішення спільних проблем, які виникли до карантину, наприклад, покращення комунікацій із місцевою владою.

Сила квітів

Тим часом у Сєверодонецьку мешканці ОСББ «Мій дім 17» також відчули, що принади благоустрою та організації активного відпочинку на вулиці з дотриманням соціальної дистанції допомагають впоратися зі стресом та викликами карантину, спричиненого пандемією. Координаторка ОСББ Олена Герман зазначає, що надзвичайно важливо захистити дітей, літніх осіб та інші вразливі верстви населення не тільки в розпал пандемії, а й протягом постпандемічного періоду, а також згуртувати людей різних поколінь.

«Висаджування навіть однієї квітки може сприяти встановленню гарних відносин з вашою громадою», – каже Олена. - Квіти мають сильну енергетику».

Після насаджування першої квітки Олена вирішала мобілізувати свою громаду. Вона розпочала зі свого чоловіка, який допоміг із закупівлею та вибором насінь квітів. Костянтин пересувається за допомогою інвалідного візка, керує фінансовим обліком ОСББ та надихає своїм прикладом інших людей ставати більш активними.

«Я у захваті, що нам вдалося надихнути значну кількість людей приєднатися до зеленого руху, водночас допомогти їм відірватися від поганих новин, які вони можуть побачити у новинах зараз», – кажуть Олена та її чоловік.

cq5dam.web.1280.1280 10 cq5dam.web.1280.1280 13

 

Присвята

Стаття присвячується відданій роботі регіональних координаторів проєкту «HOUSES», які допомагають у створенні ОСББ під час карантину та попри складні умови гідно виконують свої обов’язки.

Мережа співвласників багатоквартирних будинків ПРООН активізує своєчасну допомогу у відповідь на спалах COVID-19

cq5dam.web.1280.1280

Фото: Олександр Подоляка / ПРООН в Україні

 

Своєчасне реагування є критично важливим у часи смертельної пандемії, коли кількість випадків зараження продовжує стрімко зростати.

Попри те, що спалах коронавірусу поширюється в Україні ще із середини березня, це не завадило ПРООН мобілізовувати свої сили у всіх 24 областях країни.

Як це вдалося зробити? ПРООН в Україні активно підтримує мережу регіональних координаторів у межах дворічного проєкту «Об’єднання співвласників будинків для впровадження сталих енергоефективних рішень» (HOUSES). Проєкт Європейського Союзу та ПРООН стартував півтора року тому в межах Програми підтримки енергоефективності для України (EE4U) для прискорення та допомоги в створенні нових об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) у всіх 24 областях України.

Із початком поглиблення коронавірусної кризи в Україні в ПРООН зрозуміли, що мережа координаторів проєкту HOUSES якнайкраще підходить для інформування громадськості про те, як вберегтися від хвороби COVID-19.

Сила мережі

У співпраці з колегами з Всесвітньої організації охорони здоров’я та Міністерством охорони здоров‘я України ПРООН в Україні випустила та надіслала плакати з важливою інформацією та порадами про те, як не підхопити вірус та захистити себе, до всіх 24 областей. Уже майже 3500 об’єднань співвласників багатоквартирних будинків отримали такі плакати, а інформаційна кампанія про те, як вберегтися від коронавірусної інфекції, охопила приблизно 1,8 мільйона людей. Завдяки цій інформації ОСББ змогли запастися товарами першої необхідності та спланувати наступні кроки. Зокрема, ОСББ вельми креативно підійшли до дезінфекції власних будинків та допомоги літнім людям. 

Із впровадженням загальнонаціонального карантину деякі співвласники взялися самостійно проводити дезінфекцію в житлових будинках, розмістивши килимки, оброблені дезінфікуючою рідиною, безпосередньо на вході до будинків. Відтак звичайні громадяни власним прикладом показали, що кожен може долучитися до доброї справи, навіть у ці бентежні та тривожні часи.

Світ має працювати пліч-о-пліч

Із самого початку ідея проєкту  HOUSES полягала в підтримці створення ОСББ та розвитку потенціалу новостворених та вже наявних об’єднань для підвищення енергоефективності. Проте завдяки розгалуженій мережі активістів, яка змогла побудувати міцні взаємовідносини та налагодити співпрацю з місцевою владою, вдалося досягти відчутніших результатів.

Тому, коли «непроханий гість» під виглядом нового коронавірусу завітав до України, для місцевої влади ця мережа стала ідеальною платформою для щонайшвидшого інформування громадян про COVID-19, бо як уже зазначалося, час – це найцінніший ресурс у боротьбі проти спалаху коронавірусу.

Після майже двомісячного карантину Україна готується до поступового пом’якшення карантинних обмежень. У порівнянні з іншими великими країнами Європейського Союзу, в Україні була зафіксована порівняно невелика кількість смертей від коронавірусу. Урок, який ми маємо засвоїти, очевидний – подолати цю кризу ми зможемо виключно спільними зусиллями, торуючи цей шлях пліч-о-пліч.

У швидкозмінному світі, де виникають нові хвороби, а наслідки кліматичних змін невпинно прискорюються, зобов'язання країн світу щодо реалізації Порядку денного у сфері сталого розвитку до 2030 року ще ніколи не були настільки актуальними. Коронавірусна криза в Україні та світі вимагає від нас швидких та водночас спільних дій, аби досягнути 17 Цілей сталого розвитку ООН.

І ви можете діяти вже зараз, долучившись до присвяченого сталому розвитку онлайн-курсу! ПРООН в Україні в партнерстві з Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ) розробили три курси з цієї тематики.

«Онлайн-освіта задля сталого розвитку» складається з трьох курсів:

  • Як діяти далі: Громадським активістам про сталий розвиток
  • Як діяти далі: Бізнесу про сталий розвиток
  • Як діяти далі: Державним службовцям про сталий розвиток

Обери свій безкоштовний онлайн-курс або підпишись одразу на три! Зареєструватися можна за посиланням.

Комунікація як потужна протидія коронавірусній інфекції

cq5dam.web.1280.1280 5

Фото: ПРООН в Україні

Як Програмі розвитку ООН в Україні вдалося оперативно проінформувати майже 2 мільйони людей за допомогою проєкту з розвитку енергоефективності.

Київ, 5 травня 2020 р. – Коли спалах COVID-19 лише розпочинався, Програмі розвитку ООН (ПРООН) в Україні вдалося швидко мобілізувати вже існуючу мережу в усіх 24 областях, щоб залучити місцеві громади та об'єднання співвласників будинків до протидії пандемії.

Проєкт, який отримав фінансову підтримку від Європейського Союзу, було запущено у 2018 році задля покращення енергоефективності у багатоквартирних будинках та поліпшення якості життя майже півмільйона українців. Завдяки мережі, до якої входять 24 регіональних координатори, 344 муніципалітети та майже 3500 ОСББ, ПРООН вдалося запустити інформаційну кампанію про те, як вберегтися від коронавірусної інфекції. Ця кампанія охопила понад 1,8 мільйона людей.

Постійна представниця ПРООН в Україні Дафіна Ґерчева зазначає, що дворічний проєкт «Об’єднання співвласників будинків для впровадження сталих енергоефективних рішень» (HOUSES) планувався як частина програми, що має сприяти зменшенню енерговитрат, покращенню умов життя та скороченню викидів парникових газів в Україні, тим самим допомагаючи виконанню зобов'язань країни відповідно до Рамкової конвенції ООН про зміну клімату та Паризької угоди.

«Цей проєкт допоміг сотням тисяч людей ефективніше керувати своїми ОСББ, розробляти проєкти з енергоефективності та подавати заявки на гранти до Державного фонду енергоефективності, – сказала Ґерчева. – Коли ми започатковували цей проєкт, то навіть не могли уявити, що ця мережа стане в нагоді для розповсюдження критично важливої інформації під час пандемії».

У співпраці з колегами з Всесвітньої організації охорони здоров’я та Міністерством охорони здоров‘я України ПРООН в Україні випустила понад 100 000 плакатів з детальною інформацією про те, що таке коронавірусна хвороба, як уникнути  зараження та захистити свою сім'ю. Окрім того, чимало ОСББ несподівано почали пропонувати креативні ідеї,  як провести дезінфекцію будинків або ж підтримати літніх людей. Наприклад, це стосується способів дезінфекції взуття та приміщень загального користування у житлових будинках, аби запобігти потраплянню вірусу до будівлі.

Запити ЗМІ:  Юлія Самусь, спеціалістка з комунікацій, ПРООН в Україні, communications.ukraine@undp.orgyuliia.samus@undp.org

Відео

Історія ОСББ «Наш Дім-17» у Сєвєродонецьку
29 червня 2021

Історія ОСББ «Наш Дім-17» у Сєвєродонецьку

Чому Кам'янець-Подільський активно створює ОСББ?
20 листопада 2020

Чому Кам'янець-Подільський активно створює ОСББ?

Як створити револьверний фонд?
01 листопада 2020

Як створити револьверний фонд?

Історія ОСББ «Наш Дім-17» у Сєвєродонецьку

Screenshot 2022 12 01 at 14.00.05

Чому Кам'янець-Подільський активно створює ОСББ?

Screenshot 2022 12 01 at 14.07.43

Як створити револьверний фонд?

Screenshot 2022 12 01 at 14.13.01

Кластерні вебінари

Асоціація ОСББ і як вона працює

Image

Телекомунікаційні послуги

Image

Індивідуальний тепловий пункт

Image

Робота з неплатниками

Image

Недобросовісні УК

Image

Комунікації в ОСББ

Image

Голосування

Image

Види договорів

Image

Револьверні фонди

Image

Мапа ОСББ проєкту "HOUSES"